1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Aktivity

Dokument: "Kde ešte podkovy prinášajú šťastie" za hranicami Slovenska

V Slovenskom inštitúte vo Varšave sa dňa 11. apríla 2013 uskutočnila vernisáž výstavy dokumentárnych fotografií „Život Rómov v Gemeri“, ktorú pripravil Gemerský Fotoklub.
Takmer 50 sociofotografií približuje bývanie, portréty, zvyky a kultúru Rómov v regióne Gemer. Autorsky fotoklub na výstave zastupujú Ladislav Benedek, Arpád Csomós, Attila Gecse, Zoltán Bohody, Ľudovít Gaál, Előd Vőrős, Attila Szőke, Gyula Telek, Attila R.Kovács, Zuzana Fejesová a Csaba Majoros. Výstavu otvorila riaditeľka Slovenského inštitútu vo Varšave Helena Jacošova, spolu s kurátorom výstavy Ladislavom Benedekom, vedúcim Gemerského Fotoklubu a Emese Balázsovou, riaditeľkou občianskeho združenia Spoločnosť pre kultúru v Gemeri. Podujatia sa zúčastnil radca veľvyslanectva Maďarskej republiky v Poľsku Imre Molnár a ďalší hostia z oblasti umeleckej fotografie a kultúrnych inštitútov EÚ.

V rámci festivalu bol premietnutý aj dokumentárny film z dielne občianskeho združenia ARS FORUM z Rimavskej Soboty: "Kde ešte podkovy prinášajú šťastie", o umeleckom rómskom kováčovi Igorovi Radičovi z Klenovca. Dokument bol vyrobený aj v anglickej jazykovej mutácii a putuje do ďalších krajín v rámci EÚ.