1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Aktivity

Po stopách nositeľov tradícií

ludia Kde ešte podkovy prinášajú šťastie…
A drievko spieva…
Súzvuk železa a dreva…
Ako sa vyrába medený zvonec…

    Dňa 20. decembra 2011 o 16.00 hodine sa v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote uskutočnilo zaujímavé kultúrne podujatie pod názvom Po stopách nositeľov tradícií. Obdivovatelia tradičných ľuďových remesiel a priaznivci filmového umenia si mohli pozrieť štyri filmy o ľuďových remeselníkoch z nášho regiónu, o umeleckých kováčoch Igorovi Radičovi z Klenovca a Otovi Lászlóovi z Chanavy, o výrobcovi píšťal a fujár Jánovi Trebulovi z Veľkého Krtíša, a o výrobcovi zvoncov Jaroslavovi Bastyúrovi zo Silice.

   Akciu zorganizovali BBSK – Gemersko-malohontské osvetové stredisko v Rimavskej Sobote a BBSK – Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote. Realizované bolo s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej Republiky.
    Podujatím spevádzala Jaroslava Jelchová z Gemersko- malohontského osvetového strediska. S príhovorom vystúpila Oľga Bodorová, riaditeľka Gemersko-malohontského múzea, a Darina Kišáková, riaditeľka Gemersko-malohontského osvetového strediska. Pozvanie prijali aj ľudoví remeselníci, ktorí vo filmoch účinkujú a s ktorými sa návštevníci mohli o ich tvorbe a živote porozprávať.
    Film o umeleckom kováčovi z Klenovca Igorovi Radičovi mal svoju premiéru a na podujatí bol slávnostne uvedený do života. Jeho autorom je Előd Vörös, kameraman z Rimavskej Soboty, držiteľ viacerých ocenení z filmových festivalov. Film vznikol s finančnou podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky